Najczęstsze pytania

 Dlaczego najlepiej zacząć jeszcze przed porodem lub zaraz po porodzie?

Zachęcam do spotkania jeszcze przed porodem. Wtedy  można już omówić razem z przyszłą mamą w jaki sposób sobie radzić zaraz po porodzie: jak odpowiednio wstawać i czego unikać, żeby chronić nacięte krocze lub bliznę po cesarskim cięciu, jak powoli wracać do aktywności.
Jeszcze przed porodem można nauczyć się także prawidłowego ćwiczenia mięśni dna miednicy, które bardzo często mylone jest z  ćwiczeniem mięśni brzucha lub pośladków. Zastosowanie się do kilku prostych wskazówek  może pomóc w  szybkim powrocie do formy po porodzie. Zmniejszy też  prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań poporodowych tj. nietrzymania moczu czy obniżenia narządów.
Przez pewien czas po porodzie kobieta jest jeszcze pod wpływem  hormonów relaksyny, które odpowiadają za rozluźnienie tkanek w ciąży i podczas porodu. W pierwszych tygodniach po porodzie  ciało jest więc  plastyczne, można je łatwo kształtować za pomocą odpowiednich technik manualnych i  ćwiczeń. Możemy wtedy łatwo  wpływać  na mięśnie brzucha czy mięśnie dna miednicy . Ponadto możemy z dużym efektem rozciągać mięśnie, które przez okres ciąży ulegają przykurczeniu. Przywrócenie tzw. równowagi mięśniowej ukształtuje ładną  sylwetkę, a przy okazji zmniejszy ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa i  barków.
Uwaga: Nie zaleca się stosowania tych samych ćwiczeń i gotowych zestawów dla każdej pacjentki, dobór ich jest sprawą indywidualną i przed nim fizjoterapeuta musi ocenić w jakim stanie są mięśnie brzucha i czy nie zwiększa się pionowe rozejście mięśni podczas ćwiczeń.

Czy zaraz po porodzie znajdę na to czas?

Program został tak opracowany, aby nie zabierał dużo czasu, a przynosił duże efekty. Wystarczy poświęcić dosłownie chwilę dziennie . Niektóre ćwiczenia można wykonywać  np. podczas karmienia. Część programu to także działania profilaktyczne, więc  zastosowanie się do  nich nie zabiera czasu. W pierwszych dniach po porodzie najczęściej dziecko  jeszcze większość czasu śpi co pozwala na znalezienie chwili dla siebie. 

 Czy w programie mogą wziąć udział mamy po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym, a po każdym takim zabiegu ważna jest opieka fizjoterapeuty. Terapia w tym wypadku jest bardzo delikatna, a ćwiczenia dostosowane  indywidualnie do stanu kobiety. Dlatego jak najbardziej można wziąć udział w programie także po cesarskim cięciu. Ponadto blizna po cesarskim cięciu po zagojeniu powinna być  poddana zabiegom fizjoterapeutycznym, żeby w przyszłości nie sprawiała problemów.

Jak zgubić brzuch po porodzie? Ile czasu po ciąży ma się brzuch?Skuteczne zabiegi na brzuch po porodzie? Możliwe jest mieć ładny brzuch po porodzie.  fizjoterapia po porodzie i prawidłowe ćwiczenia na brzuch po porodzie. Jak ćwiczyć brzuch po porodzie?