Terapia dna miednicy

Dla kogo?

Jeżeli:
  • Zdarza Ci się popuszczać mocz- choćby kroplę- podczas wysiłku, kaszlu, śmiania się, podskoków itp.;
  • Zdarzają Ci się sytuację, że musisz  nagle oddać mocz w czasie krótszym niż 15 minut;
  • Często chodzisz do toalety (czyli częściej niż ok. 3 godz ) oddając niewielką ilość moczu;
  • Masz  bolesne miesiączki i owulacje;
  • Dokucza Ci ból w obrębie miednicy, krocza, kości krzyżowej czy bioder;
  • Odczuwasz ból przy stosunku, dyskomfort podczas współżycia, osłabione czucie w pochwie ;
  • Masz problem z obniżeniem szyjki macicy i ścian pochwy;
  • Po porodzie masz problem z hemoroidami;
  • Często miewasz biegunki i  zaparcia.
Są to najczęstsze objawy związane z zaburzoną pracą mięśni dna miednicy.Zazwyczaj występuje cały zespół zaburzeń dna miednicy, czyli kilka schorzeń występuje jednocześnie. Czasem jedno schorzenie ustępuje, a pojawia się inne (co wynika ze zmian, jakie następują w funkcjonowaniu dna miednicy).

Czym jest dno miednicy

Dno miednicy tworzą mięśnie, które rozciągają się pomiędzy spojeniem łonowym z przodu a kością krzyżową z tyłu oraz kośćmi miednicy i biodrowymi od boków. W ich okolicy przebiegają nerwy, między innymi splot krzyżowy.
Tutaj  podtrzymywane od góry przez więzadła, opierają się: pęcherz, jelita, u kobiet – macica. Tędy przebiegają więc ujścia tych układów: moczowo – płciowego i pokarmowego.

Dlaczego prawidłowa praca mięśni dna miednicy wpływa na pracę wielu narządów?

Narządy znajdujące się nad mięśniami dna miednicy są funkcjonalnie z nimi powiązane. Dlatego też ich prawidłowe działanie jest zależne od stanu mięśni a także nerwów, powięzi i więzadeł dna miednicy.
Prawidłowa praca dna miednicy jest więc konieczna do prawidłowej pracy narządów rozrodczych, pęcherza moczowego i jelit.

Czy ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc w nietrzymaniu moczu i innych zaburzeniach dna miednicy?

Ćwiczenia Kegla, elektrostymulacje  oraz stosowanie kulek dopochwowych wzmacniają mięśnie dna miednicy.Mogą one pomóc w wypadku, kiedy mięśnie dna miednicy są osłabione.
Przyczyną zaburzeń jednak nie zawsze jest osłabienie tych mięśni.Najczęściej są one nadmiernie napięte, co wiąże się dodatkowo z uciskiem na nerwy, które przebiegają w ich okolicy.W tym wypadku poprawę może przynieść dokładne badanie oraz likwidacja napięć w obrębie dna miednicy.