Brzuch po ciąży

Wiele przyszłych mam obawia się o wygląd swojego brzucha po porodzie. Na licznych forach internetowych straszy się rozejściem mięśni brzucha, rozstępami i „sflaczałym” brzuchem. Wygląd brzucha celebrytek i gwiazd po porodzie stał się częstym tematem dla plotkarskich portali. Co więc zrobić żeby mieć ładny brzuch po porodzie?Jak możemy wpływać na  jego wygląd?
Warto przyjrzeć się anatomii i wyjaśnić kilka faktów.
CZYM JEST ROZEJŚCIE MIĘŚNI BRZUCHA?
Podczas ciąży powiększająca się macica rozciąga mięśnie ściany brzucha. Jest to główna przyczyna zmiany w budowie ściany brzucha. Swoją rolę odgrywają również hormony ciążowe- relaksyna i elastyna, które wpływają na rozluźnienie tkanek. Najczęściej występuje zmiana kształtu – uwypuklenie w linii pośrodkowej brzucha, które wynika z rozejścia się mięśni prostych brzucha (inaczej rozstęp mięśni prostych brzucha)
Rozejście mięśni prostych brzucha  w ciąży
Jak widać na obrazku z lewej strony, rozejście mięśni to rozsunięcie na boki mięśni prostych brzucha.Pomiędzy mięśniami prostymi brzucha znajduje się kresa biała – silne pasmo łącznotkankowe (linea alba), które przy rozejściu tych mięśni ulega poszerzeniu. Największe rozejście zauważalne jest najczęściej w okolicach pępka.
U większości kobiet po porodzie podczas badania możemy zauważyć  poszerzenie kresy białej. Nieznaczne rozejście mięśni brzucha nie jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, ale nie można też go bagatelizować. Należy pamiętać, że mięśnie brzucha odgrywają ważną rolę w stabilizacji naszego ciała i kręgosłupa. W sytuacji, kiedy mięśnie proste są odsunięte od siebie, nie tworzą silnej przedniej ściany brzucha. Dlatego też osłabienie i nieprawidłowa funkcja mięśni brzucha niekorzystnie wpływać będzie na postawę ciała i może w przyszłości powodować między innymi ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Jeżeli dodamy do  tego jeszcze obowiązki młodej mamy czyli  noszenie dzidziusia, schylanie się nad przewijakiem, wanienką podczas kąpieli maluszka, długotrwałą pozycję siedzącą podczas karmienia, to niestety może dokuczać nam ból pleców.
Z czasem porodzie  u większości kobiet rozejście się zmniejsza i wraca do normy.Nie warto martwić się na zapas, ponieważ poważne rozejście mięśni brzucha i przepuklina brzuszna po porodzie, która wymaga leczenia operacyjnego  zdarzają się bardzo rzadko.
JAK MIEĆ ŁADNY BRZUCH PO CIĄŻY?
Zaraz po porodzie najważniejsze są  działania profilaktyczne.Mama będąc jeszcze w szpitalu powinna unikać ruchów, które będą poszerzały rozstęp mięśni prostych brzucha. Szkodzić może między innymi: podnoszenie się z leżenia na plecach do siadu( tak jak przy tradycyjnych „brzuszkach”) oraz podnoszenie wyprostowanych nóg do góry.Proste czynności jak odpowiednie wstawanie z łóżka kiedy jest się jeszcze w szpitalu, mogą pomóc w uniknięciu późniejszych problemów.
Zaraz po porodzie możemy wykorzystać to, że działają jeszcze hormony ciążowe – relaksyny. Pod ich wpływem tkanki są rozluźnione i bardzo plastyczne, a więc w tym czasie można bardzo skutecznie wpływać na kształt brzucha.Warto wykorzystać więc naturę!
Jest to także dobra informacja dla mam w drugiej ciąży. Jeżeli wygląd brzucha po pierwszej ciąży był niezadowalający to właśnie po drugiej ciąży w połogu można wykorzystać działanie hormonów i  go wymodelować.
Ćwiczenia dla kobiety w połogu powinny być tak dobrane, aby nie dochodziło do rozchodzenia  mięśni brzucha.Aby ćwiczyć prawidłowo, warto skonsultować się ze specjalistą. Fizjoterapeuta podczas badania sprawdza jak „duże” jest rozejście mięśni brzucha i w którym miejscu jest ono najszersze. Dobierze tak ćwiczenia, aby były bezpieczne.Może  zastosować też  techniki manualne, po których brzuch nabierze lepszego kształtu. Dodatkowo można zastosować specjalne plastry kinesiology taping, które dodatkowo poprawią funkcję mięśni brzucha i zapobiegną poszerzaniu się rozejścia.
Szukając w internecie zabiegów na brzuch po porodzie natknąć się też można na porady kosmetyczek oraz chirurgów plastycznych. Wielu z  lekarzy proponujących operacje plastyczne brzucha po porodzie zaleca  jeszcze przed operacją odpowiednie ćwiczenia  mięśni brzucha, aby uzyskać dobre efekty po operacji. Jak widać sama operacja może nie przynieść upragnionych rezultatów. Oczywiście w bardzo rzadkich wypadkach jest ona koniecznością.
Zabiegi kosmetyczne na brzuch są oczywiście dobrym uzupełnieniem zabiegów fizjoterapeutycznych. Pomogą one  zadbać o stan skóry i zmniejszyć ewentualna rozstępy.
Podsumowując: Wygląd brzucha po ciąży w dużej mierze leży w naszych rękach. A więc MAMY – do dzieła 😉